הדיאטה הים תיכונית מבוססת על הרגלי תזונה וסוגים שונים של מזונות אשר היו נפוצים במדינות הגובלות בים התיכון בין השנים 1950-1940. תזונה ים תיכונית מאופיינת בעיקר במזון טרי ומקומי, שמבושל בבית, המכיל מגוון ירקות, עלים, דגנים וקטניות, הרבה שמן זית וגם מעט מוצרי חלב, דגים, עופות וזרעים למיניהם.

בשנות ה-90 של המאה הקודמת, קיבלה הדיאטה הים תיכונית הכרה עולמית בנוגע לחשיבותה בשיפור הבריאות. למעשה, נוסף על הירידה במשקל, אשר מתבצעת באופן איטי יחסית, אבל בצורה מבוקרת ובריאה, הדיאטה הזו גם מסייעת בהפחתת לחץ דם גבוה, בהורדת רמות הכולסטרול ובהפחתת הסיכון למחלות לב, ומיטיבה מאוד עם חולים סוכרתיים. הרגלי התזונה הים תיכונית זוכים בשנים האחרונות לפופולריות גבוהה מאוד גם באזורים שונים בעולם, ולא רק באזורים הגובלים בים התיכון, בעיקר בעקבות המחקרים הרבים המיוחסים לה, והשפעתה החיובית על הבריאות.

מה הם העקרונות של הדיאטה הים תיכונית?

הדיאטה הים תיכונית מבוססת על מרכיבים ממקור צמחי, ודלה יחסית במרכיבים ממקור חי, העתירים בשומן. במהלך הדיאטה יש להמנע מצריכה של חומצות שומן רוויות, כולסטרול, שומן טרנס, סוכרים פשוטים וחלבון מן החי, ולמלא את התפריט במזונות העשירים בחומצות שומן בריא, פחמימות מורכבות, סיבים תזונתיים, והרבה ויטמינים ומינרלים. הנה מספר מרכיבים שמאפיינים את הדיאטה הים תיכונית:

מה הם היתרונות והחסרונות של השיטה 

כמו בכל שיטת הרזיה, גם בדיאטה הים תיכונית ישנם יתרונות וחסרונות, אם כי נדמה שמספר היתרונות רב בהרבה. 

החיסרון העיקרי של הדיאטה הים תיכונית הוא קצב הירידה במשקל, שלרוב יהיה איטי יותר משאר הדיאטות המהירות. אין הקפדה על כמויות, אלא רק הנחיות כלליות לצריכה של מזונות כאלו ואחרים, ולכן קל ללכת לאיבוד בתוך ההנחיות, ולאכול כמויות גדולות יותר של מזון, מה שיביא לתוצאה ההפוכה, גם אם מדובר במזון בריא יחסית. כמו כן הרכב הדיאטה עשוי לגרום למחסור בסידן ובברזל. 

איך מיישמים את הדיאטה בפועל? 

אז לשמחתנו אנחנו חיים במדינת ישראל, בה המזונות הנצרכים בדיאטה הים תיכונית מצויים בשפע, והמגוון הוא רחב. הנה כמה טיפים חשובים שיסייע לכם לממש את הדיאטה:

בהצלחה!