בכל שנה בחג הפסח, צצים על המדפים שלנו מגוון רחב של מוצרים העושים שימוש בקמחים ללא גלוטן. גלוטן הינו מרכיב חלבוני המצוי בדגנים כגון חיטה, שעורה ושיפון, והוא זה שמקנה לבצק את גמישותו. הסיבה העיקרית להופעת מוצרים אלו דווקא בחג הפסח היא, שמוצרים אלו נחשבים כשרים לאכילה בימי החג, אבל ישנם רבים שמתבססים על תזונה נטולת גלוטן לאוכל כל ימות השנה. החולים במחלת הצליאק, מחלה מטבולית אשר אינה מאפשרת פירוק של גלוטן במערכת העיכול, צורכים מוצרים אלו כתפריט קבוע, אבל לא רק. תפריט ללא גלוטן הפך בשנים האחרונות לטרנד בריאותי המבטיח ירידה במשקל, ורבים החליטו לאמץ אותו גם ללא מצב רפואי מוגדר.

עקרונות הדיאטה ללא גלוטן

דאטה ללא גלוטן מתבססת על הימנעות מוחלטת ממוצרים המכילים את חלבון הגלוטן. שמירה על תזונה שכזו מצריכה הקפדה על תזונה בריאה ומאוזנת, הכוללת את כל אבות המזון החיוניים לבריאות הגוף. נוסף על כך, חשוב לוודא כי המזונות הנצרכים אינם מעובדים, או עשויים חלילה להכיל שאריות של דגנים, תוספים או חומרים משמרים אחרים המכילים גלוטן.

חשוב מאוד להקפיד על כמה עקרונות בכל מה שקשור למזון:

המעבר לתזונה ללא גלוטן מצריך שינוי משמעותי בהרגלים ובאורח החיים, שלעיתים קשה מאוד להתרגל אליו, לפחות בתחילת הדרך. בשלבים הראשוניים של יישום התזונה, יתכן ותתלווה תחושה של תסכול וקיפוח כתוצאה מההגבלות התזונתיות הרבות. יחד עם זאת, ההבנה כי ישנם לא מעט תחליפים, והיכולת להזין את הגוף בלא מעט מוצרים איכותיים אחרים, יכולה לתרום לשינוי בחשיבה.

מיתוסים הקשורים לדיאטה ללא גלוטן

רבים בוחרים בדיאטה ללא גלוטן גם ללא מחלת הצליאק, במטרה לשמר אורח חיים בריא ולרדת במשקל, אבל לא תמיד כך הדבר, ולמעשה לא תמיד מדובר בפתרון בריא יותר. אז לפני שאתם בוחרים ללכת בדרך של תזונה ללא גלוטן, חשוב שתמנעו מטעויות נפוצות, ותדעו מהי הדרך הטובה ביותר להתנהל תחת הדיאטה הזו.

אז איך עושים את זה נכון?

יחד עם זאת, לתזונה נטולת גלוטן ישנם לא מעט יתרונות בריאותיים, והיא מאפשרת ירידה מהירה במשקל, כך שחשוב לא לשלול אותה על הסף. אם אתם חולי צליאק, הרי שלא נותרה לכם יותר מידי ברירה, אלא לדבוק בתזונה הזו, אבל אם בכל זאת בחרתם ללכת עליה ללא מגבלה רפואית מיוחדת, הנה המלצה לתפריט מאוזן ונכון, שיכול להוות לכם קו מנחה לאורך הדיאטה:

חשוב לציין כי התחליפים השונים הקיימים כיום מאפשרים למצוא פתרונות ללא גלוטן לכל המאכלים האהובים, כך שאם בא לכם להתפנק בפסטה טעימה, בעוגה מתוקה ומנחמת או במאפה טוב, תוכלו למצוא בקלות את הדרך לשם. 

בהצלחה!