דיאטת הזון (בלועזית: Zone) אשר הומצאה על ידי ד״ר בארי סירס, נוצרה על מנת להביא לאיזון נכון בין החלבונים, הפחמימות והשומנים אותם אנחנו צורכים על בסיס יומי, ולאיזון בהרגלי צריכת המזון של כולנו. תכנית הדיאטה הזו מסייעת בהפחתת המשקל העודף, שיפור כללי של הכושר הגופני והבריאות הנפשית, הפחתת הסיכוי למחלות ועוד. למעשה לפי ד״ר סירס, אשר המציא את השיטה לפני למעלה מ – 30 שנה, הזון הוא מצב פסיכולוגי אידיאלי אליו אנחנו צריכים לשאוף, וכאשר אנחנו מצויים במצב הזה, היכולת שלנו לשלוט בתזונה גדל, מה שמונע דלקתיות במערכות הגוף השונות המובילות לעליה במשקל, והתפתחות של תחלואות. דיאטת הזון מדגישה את כוחו של המזון בשינוי הרמות ההורמונליות בגופנו, ותוצאותיה אינן נמדדות בספירה של קלוריות, אלא בשינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף.

דיאטת הזון מתאימה לכל אדם בריא, שמעונין בתפריט קפדני על מנת לרדת במשקל, לשפר את הבריאות שלו, ולהיפטר ממצבי תחלואה כרוניים. דיאטת הזון שמה דגש על שימוש במוצרים טריים והימנעות מאוכל מוכן או מעובד, מה שיכול להתאים מאוד לסובלים מלחץ דם גבוה, לסובלים מסוכרת ועוד. לאלו אשר סובלים ממחלת כליות כלשהי, מומלץ להתייעץ עם רופא לפני יישום הדיאטה, מאחר וכמות החלבונים הגדולה הנצרכת במהלך הדיאטה, יכולה להוות עומס על הכליות, ולכן חשוב מאוד להיות במעקב. 

איך נדע שאנחנו בזון?

כאמור, הזון הוא מצב פסיכולוגי אידאלי לגוף ולנפש המאפשר איזון הורמונלי, אשר תורם משמעותית להרגשת חיוניות, מצב רוח טוב, אנרגיה גבוהה, וכמובן לפירוק שומן מיותר בגוף, שתוצאותיו ירידה במשקל.

ישנם שלושה פרמטרים אשר בזכותם נוכל לדעת מתי אנחנו נמצאים בצד הנכון של הזון:

  1.  רמת ההתמודדות של הכבד שלנו עם הפרשת האינסולין , הבדיקה נעשית באמצעות תוצאות בדיקת דם פשוטה.
  2. הרמה הדלקתית התזונתית של גופנו, אותה ניתן לבדוק באמצעות בדיקה מיוחדת לאיתור דלקת דיאטטית ברמת התאים, ולבחון את הסממן הגופני שמעיד על כך.
  3. והסממן האחרון הוא בדיקת רמת החלבונים הייחודיים אשר קשורים לרמת הסוכרים המצויים בדם, ואותם ניתן לבדוק באמצעות בדיקת דם ייחודית המחשבת ממוצע של רמות הסוכר בדם בשלושת החודשים האחרונים.

מה הם הכללים שכדאי להקפיד עליהם כדי להישאר בזון: 

הרעיון הכללי של דיאטת הזון מנחה ליצירת איזון נכון בצלחת. על פי הדיאטה איזון נכון מתבטא בשליש חלבונים, שני שליש פירות וירקות במגוון צבעים גדול ככל הניתן, ומעט שומנים. הדרך המהירה ביותר להגיע לזון ולרדת במשקל על פי הדיאטה הזו ,היא על ידי איזון מצב הדלקת בגוף, כלומר, יצירת  איזון הורמונלי ושמירה על רמות סוכר מאוזנות לאורך היממה. על מנת לשמר ערכים מאוזנים בדם, מומלץ לצרוך בכל ארוחה מכל אבות המזון על פי החלוקה הבאה: 40% פחמימות (שמקורם לרוב בירקות), 30% חלבון ו-30% שומן ממקור בריא. כמו כן, כמות צריכת הקלוריות היומית בדיאטה הזו היא כ- 1200 קלוריות לאישה ו-1500 קלוריות לגבר, הנחלקים על פני 3 ארוחות מרכזיות ו-2 ארוחות ביניים. מדובר בגירעון קלורי שככל הנראה יוביל לירידה מתונה ובריאה במשקל, ויכניס אותנו למצב הורמונלי אידאלי לגוף.

הנה פירוט של סוגי המזון והעקרונות העיקריים המותרים לצריכה:

יתרונות הדיאטה

דיאטת הזון מאפשרת ירידה מהירה באמצעות הפחתת רמות הסוכר ורמת הדלקת בגוף. ד״ר סירס טוען כי, רמות גבוהות של סוכר חוברות בגוף אל חומצות שומן, ויחד הם גורמים לעלייה במשקל בעקבות עידוד הורמונים היוצרים מצב של דלקת. הדיאטה מאפשרת הפחתת מצב הדלקת בצורה יעילה ומהירה, איבוד מהיר של רמות שומן גבוהות בגוף, ונוסף על כך, גם הפחתה של משקל עודף, שיפור הכושר הגופני והביצועים, חשיבה צלולה יותר, והאטה בקצב ההזדקנות הכללי. דיאטת הזון בהחלט מאפשרת לנו להגיע לשיא הביצועים שלנו מבחינת פוטנציאל גלום.